Головна | Покажчик авторів та назв книг і статтей  
 

КАЗКИ РІВНЕНСЬКИХ ПИСЬМЕННИКІВ



Пшенична, Любов. Боря з Мухоморії та його друзі; Картопляна історія: казки / Л. Пшенична // Твори письменників Рівненщини дітям: хрестоматія для 2-6 кл. – Рівне, 1995. – с. 7-32.

Любов Пшенична – лауреат літературної премії імені В. Поліщука та просвітянської премії імені Г. Чубая. Видала цілий ряд збірок поетичних і прозових творів для дітей „Чорногузики”, „Весела абетка”, „Дитейка”, „Сонна лічилка”, „Калиновий дід” та інші.
Творам поетеси притаманні щирість і ліризм. Рідний край, його краса і велич – ось головне джерело її творчості, у якій відблискує минуле і палає сучасне, яка освітлює і зігріває променями доброти і любові наше майбутнє – дітей.
Твори Л. Пшеничної введені у шкільні підручники для учнів молодших класів, друкувалися в перекладах російською, білоруською, тувинською мовами. У творчому доробку письменниці є і літературні казки.
Казка „Боря з Мухоморії та його друзі” знайомить читачів із мешканцями Суничної Галявини: боровиком Борею, білкою Веселункою, їжачком Сто Голочок, сорокою Всезнайкою, дятлом Перестуком. Всі звірята і гриби живуть дуже дружно, завжди виручать з біди один одного. Так вони рятують з полону Мухоморів дівчинку Сироїжинку. Дружба, взаємовиручка допомагає їм перемогти злу королеву Бліду Поганку та військо її слуг Мухоморів.
Інші казки – „Картопляна історія”, допомагає нам здійснити мандрівку у далеке минуле, розповідає про історію розповсюдження картоплі у різних країнах. Герой цієї історії – хлопчик Василько потрапляє у Францію, Прусію, Росію тих часів, коли картоплю не хотіли вирощувати, вважали її „чортовим яблуком” і влаштовували картопляні бунти. Казка вчить дітей шанувати картоплю і бережно до неї ставитися, адже в голодні роки вона заміняла людям хліб.

Цимбалюк, Євген. Кролик, який обманув себе; Невиграний приз; Як хлопчики збитки робили: [казки] /
Є. Цимбалюк // Письменники Рівненщини – дітям: хрестоматія. – Рівне, 2005. – с. 387-392.

Євген Цимбалюк – письменник, журналіст, працює в обласній газеті „Вільне слово”. Друкується зі студентських років на сторінках обласних газет. Був учасником 5-ї республіканської наради молодих літераторів у Києві.
Окремими виданнями вийшли збірки поезій „Вирій”, „Лаври і терни”, повість „Христина”, краєзнавчі дослідження „Млинівщина: погляд у минуле” та „Берег любові – берег печалі”, літературний портрет „Ростислав Солоневський”.
Дітям добре відомі його казки „Кролик, який обманув себе”, „Невиграний приз”, „Як хлопчики збитки робили”. На прикладі героїв казок – кролика на ім’я Куций Хвостик, Лисички-хитрички автор висвітлює негативні риси – жадібність і хитрість. Ніколи не можна бути підступним і брехливим, – переконує письменник, – бо можна обхитрувати і самого себе.
Своїми казками Євген Цимбалюк вчить бути  чесними, правдивими, виховує у дітей любов до знань, прагнення вчитися і пізнавати нове, повагу і шану до старших людей (казка „Як хлопчики збитки робили”).